Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Kredileri

Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Kredileri

Yenilebilir enerji yatırımlarına olan talep her gecen gün artarak devam ediyor. Çünkü güneş enerjisinden elektrik üreterek para kazanmak fişi prize takmaktan daha kolay ve işçilik, işletme giderleri en düşük kazanç garantili gelir kaynağınız oluyor.  Ancak yenile bilir enerji kaynaklarına yatırım yapmak isteyen insanların en önemli sorunlarından biri sistem kurulumu için yatırım maliyeti ve finansman sağlamasıdır.

Bankalar enerji üretimi için  sizlere % 15 si kendiniz karşılamanız durumunda kalan % 85 lik payı 2 yıl ödemsiz 8 yıl vadeli yıllık çok düşük miktarda faizle yıllık % 2,7 ile  % 3,4 euro  kredi veriyor. kredi kullanarak elinizdeki nakittin 5 katına yakın yatırım yaparak bankanın parasından para kazanma olanağı sunuyor. Bu da kendi öz sermayenize göre yıllık % 100  kazanç demek.

Özelikle aylık faturası yüksek gelen işletmeler kendi elektriği giderlerini bedavaya getirerek sistem kendi kendini öder yada siz kullanmasanız size para kazandırır. Elektrik faturası öder gibi sistemin taksitini ödeyerek bitirdikten sonra bedava elektrik ve yüksek düzenli aylık gibi kazanç getirir.

Sizlerde enerji yatırımı yaparak ges sistemlerinin avantajlarından faydalanmak istiyorsanız bizlere iletişime geçmeniz durumunda anahtar teslimi sistem kurulumu yaparak sizlere teslim ediyoruz. proje kendini  4 ile  5 yılda amorti ediyor. Bu zaman diliminde size ekstra para kazandırıyor. Kendini ödedikten sonra da size  25 yıldan daha fazla 50 yılla kadar kazandırmaya devam ediyor.

Şimdi karar verme zamanı hangi yatırım size böyle bir olanak sunuyor. Geleceğin yatırımını şimdiden yaparak  kolay para kazanmanın yanında yakında zengin olacağınız günleri düşünün, işletme sahipleri de bedava enerji kullanmanın avantajını işletmelerin gelirlerini artırmanın mutluluğunu yaşasınlar.

Not: Bankalar sistem aktif olup tedaş ödeme yapana kadar banka kredi karşılığında teminat talep ediyor. Ödemeler başladığında ipotek kaldırılıyor.

GES Projelerine Finansman Desteğinin Faydaları

üniversite
Güneş enerjisinden elektrik üretimi özelikle büyük miktarlarda enerji gideri olan Hastane , Otel, Üretim tesisleri, Fabrikalar, Üniversiteler , özel öğretim gibi kurumlar ve iş yerleri kendi enerji ihtiyacınızı karşılamak için  güneş enerjisinden elektrik üretim sistemini tercih ediyor. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi kredi kullanıldığında kendi kredisini öderken size de para kazandırmaya devam eder. ille bütün ödemeleri kendi öz kaynağından yapmak zorunda değilsiniz. Kredi kullanıldığında amortisman süresi 1 ile 1,5 yıl uzuyor ama sistem kendini ödedikten sonra çok fazla miktarda size gelir getiriyor.
Finansman % 15 nakit % 85 kredi oranına bakılırsa 1’e 5 kazandırıyor. Üstelik başkasının parası ile para kazanmanın en garantili yolu alıcısı beli olduğu ve dövize endeksli  için her zaman size para bıraktığı gibi sistem kendi kendini ödüyor kısaca 1 koyup 5 kazanıyorsunuz. Her zaman en garantili gelir olan güneş enerjisine yatırım yapmak isteyenler her zaman kazanacak. Başka hangi işte böyle kazanma durumunuz var. Gelin kredi kullandığınızda bile ne kadar para kazanacağınızı analiz ederek sizlerde kazanmaya hemen başlayın. Üstelik kamusal alanlar ve üniversitelere hibeleri daha kolay veriyorlar.

Güneş yüzünü gösterdi, güneş enerjisi
Tarlası üniversiteyi ihya etti!

Memleketimden güzel haberler alınca mutlu oluyorum. Güneş enerjisi olur mu olmaz mı diye tartışıladursun koca ülke atı alan Üsküdar’ı geçti, o kadarını söyleyeyim.
Dün İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik‘i telefonla aradım. Aslında arama sebebim Battalgazi ilçesinde üniversiteye ait at yetiştirme çiftliği hakkında bilgi almaktı. Ama Çelik’in sesini telefonda duyunca artık aklıma ilk“güneş enerjisi tarlası” geliyor.“Hocam güneşten bugün ne kadar faydalandınız” demeden duramıyorum.
Cemil Hoca benden daha heyecanlı. An be an bilgisayarından ne kadar enerji üretildiğini bizzat takip ediyor. “Dur hemen söylüyorum” diyerek bilgisayarına yöneliyor ve “Şu ana kadar 23.1 megawat enerji üretmişiz. Yani 7 bin liraya yakın üretim olmuş” diye anlatmaya başlıyor.
O an itibariyle saat 14.30’du ve sistem sabah 06.15’ten itibaren elektrik üretmeye başlamıştı. “Günün sonunda 14 bin liralık elektrik üretmiş oluruz” dedi. Çelik de daha önce verdiği bilgilerin doğrulanmasının sevincini yaşadı. Yani bu tarlalar üniversiteye370 bin liralık elektrik üretimi sağlıyor, bu paranın 228 bin lirası sistemin hayata geçmesi için alınan kredinin taksitine ödeniyor gerisi de üniversiteye kalıyor. Hele böyle güneşli güzel günlerde üniversitenin kazancı ayrıca çoğalıyor.
Üniversite 21 milyon liralık yatırımın 15 milyon lirasını Ziraat Bankası’ndan kredi olarak almış, kalan kısmı da öz kaynaklarından tamamlamıştı. Telefonu kapatırken keşke diyorum içimden enerji üretmek için ülkemiz elindeki güneş gibi doğal ve sonsuz kaynakları çok daha verimli kullanabilse, tıpkı İnönü Üniversitesi’nin yaptığı gibi…

    Yenilenebilir Enerji Yatırımlarında Finansal Çözümler

Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi  yaparak devlete satmak  için sınırın 500 kwp den  1000 kwp ye çıkarılması yatırımcılara daha fazla kazanç sağlayacak birim başına maliyetleri düşük verimi yüksek yatırım yapmaya olanak olmuştur.  Yenilenebilir enerji kaynakları kendi aralarında üstün ve zayıf yönleri vardır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi  için  uygun olan çatılarda başka bir enerji kaynağından elektrik üretimi mümkün olmaya bilir.
Yenilenebilir enerji kaynaklarının hepsi yenilenme dolasıyla fosil yakıtlara ihtiyacı duymaz ve çevreyi kirletmez. Bakım maliyetleri düşük olmakla birlikte fosil yaktılar kadar  işletme giderleri yüksek olmaz. Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen enerjiyi devlet garantisinde dolar olarak ve beli bir yıl alım garantisi verildiğinden dolayı kredi bulmakta sorun olmuyor.

 

Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına bütçeye göre yatırım veya ihtiyaca kadar sistem kurma imkanı vardır. özelikle güneş enerjisinden elektrik üretimi bu konuda daha avantajlı olup modüler olduğundan ek yapılması kolay ve taşınabilirdir.  Onun için bankalar  ve finans kuruluşları yenilenebilir enerji kaynaklarına kredi veriyorlar.

Yenilenebilir Enerji Yatırım Projelerine Kredi ile Finans Sağlama  

Yurt içinde faaliyet gösteren bankalardan kredi temin ederek yatırımları finanse etmek. Bankalar  ortalama olarak % 20 öz kaynak ve projeye ipotek koymanın yanında banka ile ilişkilerini bağlı olarak sizden ayırca ipotek yada kefil isterler. Ödemeler  2 yıl ödemesiz 8 yıl ödemeli olarak 10 yıl civarında oluyor. Aylık faizler değişmekle birlikte TL olarak yıllık % 7 civarında oluyor.
Yurt Dışı Finans Kuruluşları ile Para Temin Etme

Türkiye’de yatırımlara yurt dışından kredi temin etmekte para kaynağı bulmak acısından kullanılabilir. Yurt dışından talep edilen  şartlar ülkeden ülkeye değişiyor. en önemli sorunda anlaşmamazlık olması durumunda hangi ülkenin kanunları geçerlidir. tabi  ki finans veren kurumun.  Yurt dışı kredi kaynakları dövize bağlı faiz yanında dosya masrafı ve  aracı komisyonu yatırımın amorti zamanını uzatıyor. Yıllık döviz bazında % 2.75 ile  3,50 arasında olan oranlar TL olarak yüksek ve aracınında % 5 kadar komisyon payı da vardır.
Ortaklık Yaparak Finans Sağlamak

 Bazı yerli firmalar ve finans kuruluşları yatırım yapmak isteyenlerin ama yeterli nakitleri olmayan arazi sahipleri ile  % 10 luk ortaklık payı ile  sistemi de ipotek alarak kurulum yapıyorlar.   Yapılan yatırımı sistem amorti edene kadar kendilerine ödeme alıyorlar. ödeme bitikten sonra bütün sistemden gelir arazi sahibine kalıyor. Ama firma  yine % 10 ortak olmaya devam ediyor.

Teminatsız Finansman Sağlama 

Finansal kaynaklardan biri olan teminatsız olanaklardan yararlanmak için sistemin kurulacağı arazi ve  sistem teminat olarak alınıyor. Sistem kurulup ödeme bitene kadar  kendileri size borç olarak verdikleri alacakları tahsil ediliyor. Kredi miktarı ve faizi projeye ve yatırım miktarına göre değişiyor.
Kredi Line Onaylı  Olan Firmalar
Kredi linesi onaylanmış firmalara faizsiz yatırım kapsamında  sınırsız kredi veriliyor. yatırım projesinin  Verilen ödeme  miktarı ve geri ödeme  karşılıklı olarak konuşulur. Bir miktar teminat talep etmelerinin yanında proje için bütün izinler alınmış ve İngilizce, Türkçe olarak hazırlanacak ve çizilmiş olacak
Kiralama Yöntemi olarak Finans Sağlamak
Leasing yöntemi olarak da bilinen sistemde bütün projeler hazırlanmış onaylanmış olması gerekiyor. Finans firması genelde yurt dışı bankanın  ülke de faaliyet gösteren kurulusu olduğu için  kredi miktarında sorun yok. Kuruluş proje arsası , projeyi ve % 20 nakit talep ediyor. Nakit bulunmasa yatırım tutarının % 20 kadar ek ipotek yada teminat mektubu kabul ediliyor. Kiralama yönteminde ödeme bittikten sonra sistem tamamen yatırımcıya devir ediliyor.
Yenilenebilir Enerji Hibelerinden Yararlanmak
Devlet özelikle yenilenebilir enerji kaynaklarından kendi elektriğini üretmek isteyen tarım ve hayvancılık ile bunlara dayalı işletmesi olan tarıma dayalı organize sanayi bölgelerine hibeler veriyor. Yaklaşık % 50 ile % 70 arasında verilen krediden yararlanmakta finansal kaynak olarak gösteriler.
Yenilenebilir Enerji Kaynakları için Kredi Kullanmanın Avantajları
Kredi kullanmak  doğru yönetildiğinde işletmelerin büyümesi ve ek yatırımlarla daha fazla sistem kurarak fazladan gelir getirmek için  faydalanması durumunda çok yararlıdır. Başkasının parası ile para kazanmanın en kolay yolludur. Kredi kullanmadan büyük yatırım yapmak imkansız gibidir.
Yaklaşık % 20 nakitle  % 80 kredi kullanarak yatırım demek  1’e 5 kaldırac demek oluyor. kısaca 1 kazanırken 5 kazanmış yıllık % 100 para kazanmış oluyorsunuz. Sistem kendini ödedikten sonra sistemin size kalmasının yanında   gelirin hepsi size kalıyor. İsterseniz kredi ödemesini en düşük ve en uzun zamana yayarak krediyi öderken sizde para kazanırsınız. isterseniz ödeme bitene kadar  bütün gelen parayı ödeme yaparak ödeme sonrası bütün gelir size kalır.
Kredi kullanmadığınız zaman 5 yerine  1 kazanacaksınız buda ufak sistem az gelir demek olacak. Söyle düşünün kendi öz kaynağımızdan 1 oranında yatırım yapın diğer kalanı da 5 katı para kazanın 5 de 1 ni siz harcayın geri kalan 4 de kendi kendini ödeyerek size fazladan para bırakır. Kendini ödemesi sonrası bedavadan sistem sahibi oluyorsunuz üstelik hazır nakit para getiren
Kredilerden Kimler Yararlana Bilir
  1. Ticari gelir getirmek için enerji yatırımı yapanlar
  2. İşletmelerin öz tüketimini karşılamak  isteyenler
  3. Devlet hastaneleri, Üniversiteler, Organize sanayilerde bulunan işletmeler
  4. Tarım ve Hayvancılık ile Tarımsal sulama yapmak isteyenler
  5. Kamu ve Yerel yönetimler

 

Kredilerden yararlanmak isteyenlerin firmaların geçmesi yönelik olumsuz bir finansal sorunu olmamalıdır. en az 2 yıllık işletme olmalıdır.  Lisansız üretim için yeni firma kuranlarda bu şartlar aranmaz.

     Elektrik Üretiminde Kar Oranları

Her yatırımda  ve girişimcilikte olduğu gibi enerji sektöründe elektrik üretimine yatırım yapacak olanların ilk akla gelen sorusu karlılık oranlarıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimine yatırım yapacak olanlarda genelde ilk akla gelen sorusu yatırım fizibilitesi ve kar oranlarıdır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından güneşten elektrik üretimi bilgi sahibi olduğum ve gelecekteki en çok gelişerek pazar payı artan bir sektör olması dolasıyla güneşe yatırımın karlılık oranlarını yazacama.
Güneş enerjisinin karlılık oranını bulmak için öncelikle sistem elamanların fiyatları, arazi maliyeti ve harçlar ile alım fiyatı, kesintiler ve vergiler, verimlilik göz önüne alınarak hesaplanır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi temelde iki amaç için yapılır.
Kendi elektrik enerji ihtiyacını karşılamak için sistem kurarak işletmenin elektrik faturasından kurtulmak ve fazla enerjiyi satarak ek gelir getirmek amacı ile sistem kurmaktır. Kendi enerji ihtiyacınız yanı öz tüketim için sistem kurmak elektrik üretimi için yatırım maliyetinin 5 katından fazla karlı oluyor. Kendi enerjisini üretiminde faizlerden kurtulmanın yanında dolar ile satış yapılır. fazla elektrik satısı sistemi öderken işletme sahipleri de bedavaya sistem kurumuş olurlar.
Tamamen ticari amaç için sistem kurmak işe yatırımcıların elektrik üreterek devlete satmalarıdır. Güneş enerjisinden elektrik üretimi satma sorunu olmadığından ve devlet  garantisi  dolar bazında, bakım ve işletme maliyetlerinin düşük olmasından dolayı karlı bir işletmedir.
Enerji üretim tesislerinde verimlilik ve alım fiyatı önemlidir. Devlet kw başına 0,13 dolardan alım yapsa da kurulacak sistemin kalitesi verimliliği, bölgesi ve montajda kullanılan alt yapı, kablolama ve bakım hizmetleri önemli etkenlerdir. Nitekim aynı yerde aynı güçte kurulum yapılan elektrik santralarında bile ortalama 1.600.000 ile  1,900,000 kw/yıl olarak verim değişiyor. Elektrik üretim sistemleri uzun dönemli yatırım olduğundan kaliteli malzeme ve kaliteli işçilikle doğru hesaplanarak montaj yapmak hayatı öneme sahiptir.
Yatırımda finanssal kaynaklar karlılık oranlarını etkileyen en önemli nedenlerden biridir. Yatırım yapılan iş kadar finansal kaynaklar ve bunun maliyeti göz önüne alınarak işletmelerin ve yatırımların finansal mali analiz tabloları  oluşturulmalı. İşletmelerin finansal maliyeti, Net satış kar oranı, Faiz ve vergi sonrası kar oranı, Brüt kar oranı analizi yapılmalı. Kesinlikle ucuz ve verimsiz sistemlere yatırım yapmayın yoksa sistem kendini ödemeden sorunlar baş gösterir.
Güneş enerji yatırımında öz kaynak kullanım oranı ile kredi kullanım oranı karlılık analizinde önemli kriterdir. Enerji ve bazı sektörlerde yapılan yatırımlarda kaldıraç kullanımına izin veriyor. Yatırım tutarının % 20 nakit olarak karşılamanız durumunda 1’e 5 oranında kaldıraç kullanmış olursunuz. Böylece yıllık % 20  getirisi olan güneş enerjisinden elektir üretim sistemlerinde yılda % 100 kar elde etmiş olursunuz. Yani paranız her yıl katlanarak artar.
 Kredi kullanımında kredinin ödemesi bitiğinde % 500 karınız olur. Ödeme bitigi için üretilen bütün enerji geliri size kalır. başka hangi işte dolar bazında garantili gelir ve en az risk ve işletme gideri ile böyle gelir elde edilir ki. Sizce de başkasının parası ile para kazanmanın harika bir yollu değil mi? İste size para kazandıracak süper bir fikir.
Güneş enerjisinden elektrik üretim sistemi kurarak getirisi hesaplanmasında bütün giderler düşüldükten sonra vergi sonrası bile  1 mw yatırımın size getirisi en az 50.000 TL Oluyor ve sistem kendini 60 ayda yani 5 yılda ödüyor. Kredi kullanırken isterseniz bütün ödemeleri bir anda yapar sonrasında bütün gelir size kalır isterseniz ayda yarısını ödeyerek 5 yıl yerine 10 yılda öder gelirin % 50 sini siz alarak giderleri karsılar yada başka yatırımlarınızı finanse edersiniz. Her iki yöntemde size kolay ve karlı para kazanma yöntemi sunar.

 

Güneş Enerjisi Yatırım Fizibilitesi

Güneş enerjisine yatırım yaparak kendi tesislerin veya konutların enerji ihtiyacını karşılamak veya tamamen ticari amaç için güneş santralı kurarak devlete satma yollu ile gelir elde etmek isteyenlerin en çok takıldıkları konu   yatırımın fizibilite durumudur. Güneş enerjisine yatırım yapanların en çok kafalarında ki soru Ticari amaç yada kendi giderleri için sistem kurulumuna göre değişiyor. Tabi ki ilk basta fiyat olarak yatırım maliyetini soruyorlar.
Her ne kadar bir çok İnternet sitelerinde yatırım maliyetinin geri dönüş oranları hesaplansa da yatırımcılar veya sistem kurdurarak kendi elektrik enerjisini bedavaya getirmek isteyenler yanlış yada yanlı bilgi verilme durumundan dolayı tereddüt ediyorlar. Her ne kadar panel fiyatları uygun seviyelerde olsa da piyasa da çok farklı fiyatların oluşmasından dolayı net bir fiyatlama olmadı. Kısaca her firma kendine göre farklı fiyatlama yapıyor.
Hiç bir yatırımın maliyeti net olarak porje aktif bir şekilde enerji üretimine kadar belirlenemez. Proje çalışmalarında yatırım fizibilitesi olası riskleri ve yatırım ile gelir, giderleri en yakın şekilde tahmin etmekten ileri gidemez. Tahmin diyorum çünkü maliyetler 2 ayrılır. Sabit maliyetler ve değişken maliyetler olarak birde hesaplanamayan maliyetler vardır.
Mersinin güneş enerji potansiyeli ile kayserinin güneş enerji potansiyeli aynı  olmadığı gibi doğu bölgesinde ve Akdeniz de yüksek iken radyasyon  değerleri 1600 kwh/m2 olan yerler güneş enerjisinden elektrik üretimi için verimli bölgeler olarak değerlenir.   1700 kwh/m2 üstünde olan yerlerde güneşlenme saati 8 saat civarında oluyor.
Güneş enerjisinde maliyete etki eden faktörler göz önüne alınarak fizibilite raporu hazırlanır. Yan yana olab tarlalara güneş santralı kurulsa dahi araziden kaynaklanan zemine bağlı yada hafriyat çalışması çıkma durumunda maliyet değişir. Ayrıca anahtar teslimi sistemin içinde hangi hizmetler ve ürünlerle sistem kurulmasında  önemlidir. Aynı ürünler aynı arazide kurulsa bile açı hesaplama yada yanlış kurulumdan dolayı % 15 lere varan enerji kayıpları oluşur.
Maliyetleri hesaplamada;  sistem maliyeti, arazi maliyeti, finansal maliyet, işletme ve bakım maliyetleri olarak karşımızda durur. O nedenle kendi öz tüketimi için güneş enerjisi kuranların sadece sistem ve kurulum maliyeti olduğundan dolayı daha kısa zamanda kendini amorti eder. tabi ki her iki kurulum tipinde de proje ve harçları da unutmamak lazım  .
Dünyada hiç bir sistem % 100 verim ile çalışmaz. Bazı firmalar hesaplama yaparken güneşlenme* sistemin üretim kurulu gücü * gün sayısı ile aylık enerji üretimini buluyorlar. ve ona göre müşteriye bilgi veriyorlar. Bu yanlış bir yaklaşım olup verim oranını bilmeden ne kadar enerji üretiminin mümkün olduğu bilinemez. sadece tahminde ve iyi dilekte kalır.
Konuyu toparlayacak olursak her proje için ayrı biz fizibilite planı hazırlanmalıdır. sadece söylenen yada nette yazanlara bakarak karar vermek başkasının aklı ile borsaya girmek gibi olur ki hiç bir zaman umduğunuzu bulamazsınız. Ölçeme ve rakamlarla ifade edilmeyen hiç bir fizibilite planı geçerli değildir.
Güneş enerji sistemleri uzun dönemli bir yatırım olup sadece fiyata bakmak yerine sistemin kalitesi, verim, sistem parçalarını oluşturan elemanlar, güneş enerjisinin montaj yapılacağı yerler, montaj kalitesi ve hesaplamalar, arazinin yapısı da üretimi direk etkileyen faktörlerdir.
Sizlerde güneşe enerjisine yatırım yapmayı düşünüyorsanız sizlere özel olarak yatırım fizibilitesi hazırlarız.

 

Ges Kurulumu Yapan Firmalarda Rekabet

 Yenilenebilir enerjide güneş enerjisinden elektrik üretimine olan talep her gecen gün artarken. Güneş enerji firmaları arasındaki rekabette iyici kızışıyor. Oluşan bu talep ve gelecekte pazarın daha da büyüme beklentilerinden dolayı Bireyler enerji üretimi için güneş tarlası yaptırarak devlete satarken, Bazıları da pv kurulum hizmeti vermek için enerji konusunda faaliyet yürütmek üzere firma kuruyor.

Bu pastadan kendilerine pay çıkarmak isteyen bir kaç firma enerji piyasasını kontrol etmeye ve fiyatları belirleyici olmaya çalışıyor. Aynı zamanda işi bilende bilmeyende elektrik üretim işine el atıyor. Böyle her şeyin karışık olduğu ortamda insanların sağlam bilgi edinecekleri pek birileri yok. Bazı firma sahipleri de enerji sektörü konusunda tam olarak bilgi sahibi değil. Dolasıyla sadece günü kurtarmak ve işi almak için normalden daha abartılı anlatılıyor ve en ucuza iş yapmaya çalışılıyor.

En ucuza mali etmenin 2 yollu var. Biri kaliteden düşürmek diğeri alım fiyatını düşük tutmak. Alım fiyatını ne kadar düşük tutarsanız tutun beli bir rakamın altına inmek söz konusu olamaz.ama kalite ile sonsuz derece de oynanır. Burada amaç sadece müşterinin cebinden parasını nasıl alırım olmamalı.

Güneş enerjisine yatırım yapacak kişilerin ilk işi firmanın ne kadar sağlam olduğunda bakmak gerekiyor. Çünkü güneş enerji santralını kuran firma daha sistem kendini amorti etmeden kapanmış olabilir. Ayrıca kapanma sonrası 5 yıl boyunca ücretsiz hizmetti kim verecek. Burada fiyatla birlikte yatırımcının dikkat etmesi gereken kalite ve firmanın kalıcı olması ve fiyatın içinde neler var ona bakmalıdır.

Öyle ki bazı firmalar sistem fiyatı verirken sadece panel, inverter ve kurulum fiyatı vererek diğer bütün maliyetleri yatırımcıya yüklerler bu durumda yatırımcı daha fazla yatırım maliyeti ile karsı karsıya kalırlar. Ayrıca yatırımcıya güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda bilgi verirken olması gerekenden daha fazla üretim, çok daha kısa zamanda kendini ödemesi gibi konularda yanlış bilgiler veriliyor. Ayrıca yarım yamalak yanlış bilgilerle sadece yatırımcıyı ikna etmeye çalışıyorlar.

İster yanlış bilgi vermek olsun isterse sadece en ucuz fiyatlama olsun yada eksik ürünlerle fiyat vermiş olsunlar her  durumda yatırımcı da kurulumu yapan firma da zarar görür. Yatırımcı beklentilerinin karşılığını  bulamaz. Enerji firması da karlılığın az olduğundan dolayı iflas eder gider.İflas eden firmanın yerine bakım yapacak olan kim ?  Oysa fiyat kırma yerine kalite ve hizmet sunsalar o zaman hem kendileri kazanırlar hemde yatırımcılar kazanır.  Tersi durumunda yatırım yapan kişilerde sektör hakkında kötü konuşur.

Düşük fiyatlı güneş enerji panelleri ile sistem kurmak, kötü işçilikle montaj yapmak ilk başlarda çok mantıklı ve karlı bir  iş olarak görünür. Ama güneş enerjisinden elektrik üretimi uzun dönemli bir yatırımdır. Kalitesiz ürün, işçilikle kurulan sistemlerde ilk başta her şey iyi gider ama ortalama 3 ile 5 yıl sonra sorunlar artar. Daha sistem kendini ödemeden yenilemeler başlar bu durumda beklediğiniz karlılık oluşmaz.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi özelikle kendi tüketimlerini karşılayarak faturadan kurtulmak için en etkili çözüm yolludur. Bununla birlikte ticari amaç içinde yada kendi elektrik kullanımından fazla üretilen enerjinin satısı ile 2 taraftan gelir elde eder. Böylece işletmelerin ve maliyeti azalır ve kar marjı artar. Ticari amaç için işe devlet dolar bazına 10 yıl alım garantisi veriyor. Kullanılan ürünler kadar montaj kalitesi ile sistemin kurulumunda dikkat edilmesi gereken noktalar önemlidir.

Güneş enerjisinde yatırım yapacak kişiler güneş enerji firmasından kendilerini kurulacak sistemin getirisi hakkında vaatlerini noterde onaylatın. Böylece kendinizi kandırılmaktan yada yanlış bir bilgi den dolayı zarar görme durumunuzda hakkınızı aramak için bir yasal belgeniz olur.   Bununla birlikte teknik şartname, ürünlerin teknik özelikleri, kurulum detayları ve kullanılacak ürünlerin özeliklerini de bu sözleşme ile garanti altına alın.


YAKITSIZ ENERJİ ve GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETİM KREDİLERİ

Yenilenebilir Enerji Yatırımlarında Finansal Çözümler

One thought on “Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Kredileri

  1. Bekir yando says:

    Merhaba ben k maras tan Bekir yando arsamiz 20 dönüm günes enerji panelleri den jeylan üretmek yapmak istiyom bana yardimci olabilirmisiniz is yapmak istiyorum yüzde 15 ben kariliyacam geri kalani kirediyle marasta subeniz varmi yardimci olabilirmisiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.